BRAK WOLNYCH MIEJSC
Terminy: 10-24.09. 2026, 30.09 – 14.10. 2026
Prowadzący: Przemek Kossakowski & Krzysztof Świtoń
14-dniowa podróż przez dżunglę, przez pradawne rytuały i codzienne życie lokalnych społeczności. Współorganizatorem i jednym z przewodników wyprawy będzie Przemek Kossakowski, dziennikarz i podróżnik.
Wyruszamy z Warszawy. Cała grupa wraz z Przemkiem Kossakowskim spotyka się na lotnisku. Wspólny lot do Azji Południowo-Wschodniej, prosto w duchowy krajobraz Malezji, a następnie tajemniczego Borneo.
Początek wyprawy spędzimy w tętniącym życiem Kuala Lumpur – wielokulturowej stolicy Malezji. Wieczorne targi, zapachy i smaki tworzą jedyne w swoim rodzaju pogranicze pomiędzy światem zachodu a azjatyckim stylem życia i jego duchowością. To tutaj dołączy do nas Krzysztof – drugi lider tej wyprawy.
Następnie przenosimy się na Borneo, gdzie przez 3 dni będziemy gośćmi plemienia Bidayuh, zwanego ,,Ludźmi Ziemii”. Będziemy mieszkać w ich wiosce, spać w tradycyjnych domach, jeść tradycyjne, potrawy, oraz uczestniczyć w rytuałach oczyszczenia. Będziemy mogli wysłuchać relacji o duchowych powiązaniach z księżycowymi cyklami oraz związkach ze świętą rośliną jaką dla Bidayuh jest bambus. Powędrujemy w dżunglę, gdzie będziemy uczyli się o znaczeniu i mocy dzikich ziół i uczyć życia w zgodzie z naturą. To pierwszy kontakt z duchowością rdzennych społeczności.
Kolejne 3 dni poświęcimy na kontakt z kulturą plemienia Iban – społecznością dawnych łowców głów, których tradycyjne, długie domy są nie tylko miejscami zamieszkania, ale przede wszystkim centrami duchowego życia.
Zobaczymy tam Ngajat – taniec, ale też rytuał walki i wdzięczności, który towarzyszy każdej ważnej ceremonii.
Poznamy symbolikę tatuaży Iban, ich wierzenia dotyczące duszy, oraz znaczenie kontaktu ze zmarłym przodkami, którzy chronią całą społeczność. Wysłuchamy również opowieści o znaczeniu opiekuńczych duchów lasu i rzeki.
To będzie intensywny czas fizycznej aktywności i duchowego zanurzenia w siły przyrody.
Po pożegnaniu z Ibanami wrócimy na krótki czas do wioski Bidayuh, aby odpocząć oraz przygotować do dalszej części wyprawy.
Kolejnym punktem wyprawy będzie Mulu niezwykły Park Narodowy. Spędzimy tam 5 dni na eksploracji świata podziemi, miejsc gdzie można spotkać kamienne duchy, niezwykłe spektakle przyrody, oraz legendarnych nomadów dżungli.
W pierwszym dniu w Mulu odwiedzimy ogromne jaskinie Lang i Deere, gdzie zobaczymy zapierający dech w piersiach spektakl lotu dziesiątków tysięcy nietoperzy.
W miejscowych wierzeniach te zwierzęta to strażnicy podziemi i nocne duchy.
Następnie ruszymy łodziami do wioski plemienia Penan – społeczności najbardziej tajemniczych i zamkniętych ludzi dżungli. Spędzimy z nimi 3 dni, obserwując rytuały, ale też ucząc filozofii milczenia i duchowej relacji z lasem.
Z Penanami odwiedzamy święte jaskinie Wiatru i Czystej Wody.
Będziemy uczyć się sztuki przetrwania, w której najważniejsze jest rozumienie świata przyrody i szacunek dla natury.
Wyprawimy się do Pinnacles – mistycznych wapiennych iglic. To będzie dość wymagający szlak, jednak będzie to też kulminacyjny punkt wyprawy, stanowiący symboliczne przejście przez granicę między światami.
Po powrocie do Penanów zobaczymy rytuały dziękczynne i spędzimy ostatnią noc przy ogniu.
Wyprawę kończymy powrotem przez rzekę i ostatnim rytuałem wdzięczności przy wodospadzie Desai, gdzie Penan pokażą nam, jak słuchać lasu i rozumieć wypełniające go znaki.
Ostatni dzień wyprawy to powrót do Kuala Lumpur i lot do Polski.
Podsumowanie wyprawy:
Kuala Lumpur (1 dzień) – wielokulturowa brama do Azji
Plemiona Bidayuh (3 dni) – duchowe rytuały świętych roślin i duchowego oczyszczenia
Plemiona Iban (3 dni) – rytuał Ngajat, dżungla i przodkowie wojownicy
Park Narodowy Mulu i Penanowie (5 dni) – jaskinie, Pinnacles, rytuały ciszy i przetrwania
Podróż powrotna (2 dni) – loty i domknięcie wyprawy